National

UML finalises name list of candidates for 25 districts

CPNUMLflag1_med.jpg

Published: October 21, 2017  1 : 10 pm

RASTRIYA SAMACHAR SAMITI

KATHMANDU: The 88th meeting of the CPN-UML Standing Committee on Friday finalised the name list of candidates in 25 districts for the first round of the elections to the House of Representatives and State Assemblies taking place in 32 districts on November 26.

The meeting headed by party chair KP Sharma Oli endorsed the draft about the sharing of electoral seats between the party and CPN Maoist Centre prepared on the basis of the joint task force’s proposal and the decision of the party unification coordination committee, deciding to forge an electoral alliance with the Rastriya Janamorcha in two districts Pyuthan and Baglung.

The party shared information about the decisions of 88th standing committee meeting through an official press statement.

The party’s candidates competing the first phase of elections from 25 districts are as follows.

Darchula
Ganesh Singh Thagunnna (House of Representatives)
Bir Bahadur Thagunna (State Assembly)
Bajura
Lal Bahadur Thapa (House of Representatives)
Baldev Regmi (State Assembly-1)
Prakash Shah (State Assembly-2)
Baitadi
Damodar Bhandari (House of Representatives)
Leeladhar Bhatta (State Assembly-2)
Bajhang
Bhairab Bahadur Singh (House of Representatives)
Arjun Thapa (State Assembly)
Dolpa
Dhan Bahadur Budha (House of Representatives)
Nanda Singh Budha (State Assembly-1)
Mugu
Gopal Bam (House of Representatives)
Dansingh Pariyar (State Assembly-1)
Chandra Bahadur Shahi (State Assembly-2)
Jumla
Padam Bahadur Rokaya ( State Assembly-2)
Kalikot
Kurma Raj Shahi (State Assembly-1)
Jajarkot
Neeraj Acharya (State Assembly-1)
Karbir Shahi (State Assembly-2)
Mustang
Prem Prasad Tulachan or Mahendra Thakali ( House of Representatives)
Indradhara Bista (State Assembly-1)
Prem Prasad Tulachan or Mahendra Bahadur Thakali (State Assembly-2)
Manang
Polden Chhopang Gurung (House of Representatives)
Dorje Dandal Gurung (State Assembly-2)
Khanda Lama Gurung (State Assembly-2)
Myagdi
Bhupendra Bahadur Thapa (House of Representatives)
Naradevi Pun (State Assembly-2)
Lamjung
Dhananjaya Dawadi ( State Assembly-1)
Prithvi Subba Gurung (State Assembly-2)
Gorkha
Ram Sharan Basnet (State Assembly)
Rasuwa
Janardan Dhakal (House of Representatives)
Kanyal Tamang (State Assembly-1)
 
Nuwakot
Narayan Prasad Khatiwada (House of Representatives-2)
Keshab Pandey (State Assembly-1)
Badri Mainali (State Assembly-2)
Dhadhing
Bhumi Tripathi (House of Representatives-1)
Rajendra Prasad Pandey (State Assembly-1)
Khem Lohani (House of Representatives-2)
Dr Ram Kumar Adhikari (State Assembly-1)
Panchthar
Basanta Kumar Nemwang (House of Representative)
Ganesh Kumar Kambang (State Assembly-1)
Taplejung
Yogesh Kumar Bhattarai ( House of Representatives)
Bal Bahadur Samsohang (State Assembly-1)
Sankhuwasabha
Rajendra Gautam (House of Representatives)
Tulasi Neupane (State Assembly-2)
Bhojpur
Rajendra Kumar Rai (State Assembly-1)
Sherdhan Rai (State Assembly -2)
Okhaldhunga
Yagya Raj Sunuwar (House of Representatives)
Amir Bahadur Gurung (State Assembly-1)
Solukhumbu
Manbir Rai (State Assembly-1)
Buddhi Kumar Bhandari (State Assembly-2)
Khotang
Bishal Bhattarai (House of Representatives)
Rajan Rai (State Assembly -1)
Ramechhap
Shanti Prasad Poudel ( State Assembly -1 )
Kailash Dhungel (State Assembly-2)

In case of Baglung, the candidacy will be finalised after discussions with the Rastriya Janamorcha and the party is holding further discussions with the CPN (Maoist Centre) to announce candidacy in Baglung. The party has hinted the possibility of some change in the proposed name list of candidates as per the need of the broader leftist alliance.