Sports

FIFA WORLD CUP 2018 RUSSIA Nepali Schedule

russia_med.jpg

KATHMANDU, June 12: World Cup 2018 starts from 14th June, Thursday. You will be certainly at ease to watch the matches knowing the exact Nepali time. 

Group Stage

14 June:

RUSSIA vs SAUDI ARABIA: 8:45 pm - Luzhniki Stadium, Moscow

June 15:

EGYPT vs URUGUAY: 5:45 pm - Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg

MOROCCO vs IRAN: 8:45 pm - Saint Petersburg Stadium, St.Petersburg

PORTUGAL  vs SPAIN: 11:45 pm - Fisht Olympic Stadium, Sochi

16 June:

FRANCE vs AUSTRALIA: 3:45 pm - Kazan Arena, Kazan

ARGENTINA vs ICELAND: 6:45 pm - Spartak Stadium, Moscow

PERU vs DENMARK: 16 June - 9:45 pm - Mordovia Arena, Saransk

17 June:

CROATIA vs NIGERIA: 12:45 pm - Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

COSTA RICA vs SERBIA: 5:45 pm - Samara Arena, Samara

GERMANY vs MEXICO: 8:45 pm - Luzhniki Stadium, Moscow

BRAZIL vs SWITZERLAND: 11:45 pm - Rostov Arena, Rostov-n-Don

18 June:

SWEDEN vs SOUTH KOREA:  5:45 pm - Nizhny Novgorod Stadium, Novgorod

BELGIUM vs PANAMA: 8:45 pm - Fisht Olympic Stadium, Sochi

TUNISIA vs ENGLAND: 11:45 pm - Volvograd Arena, Volvograd

19 June:

COLOMBIA vs JAPAN: 5:45 pm - Mordovia Arena, Saransk

POLAND vs SENEGAL: 8:45 pm -  Spartak Stadium, Moscow

RUSSIA vs EGYPT: 11:45 pm - Kazan Arena, Kazan

20 June:

PORTUGAL vs MOROCCO: 5:45 pm - Luzhniki Stadium, Moscow

URUGUAY vs SAUDI ARABIA: 8:45 pm -  Rostov Arena, Rostov-n-Don

IRAN vs SPAIN: 11:45 pm - Kazan Arena, Kazan

21 June:

DENMARK vs AUSTRALIA: 5:45 pm - Samara Arena, Samara

FRANCE vs PERU: 8:45 pm - Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg

ARGENTINA vs CROATIA: 11:45 pm - Nizhny Novgorod Stadium, Novgorod

22 June:

BRAZIL vs COSTA RICA: 5:45 pm - Saint Petersburg Stadium, St.Petersburg

NIGERIA vs ICELAND: 8:45 pm - Volvograd Arena, Volvograd 

SERBIA vs SWITZERLAND: 11:45 pm - Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

23 June:

BELGIUM vs TUNISIA:  5:45 pm - Spartak Stadium, Moscow

SOUTH KOREA vs MEXICO: 8:45 pm - Rostov Arena, Rostov-on-Don

GERMANY vs SWEDEN: 11:45 pm - Fisht Olympic Stadium, Sochi

24 June:

ENGLAND vs PANAMA:  5:45 pm - Nizhny Novgorod Stadium, Novgorod

JAPAN vs SENEGAL:  8:45 pm - Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg

POLAND vs COLOMBIA: 11:45 pm - Kazan Arena, Kazan

SAUDI ARABIA vs EGYPT: 7:45 pm - Volvograd Arena, Volvograd

25 June:

URUGUAY vs RUSSIA:  7:45 pm - Samara Arena, Samara

IRAN vs PORTUGAL: 11:45 pm - Mordovia Arena, Saransk

SPAIN vs MOROCCO: 11:45 pm - Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

26 June:

AUSTRALIA vs PERU:  7:45 pm - Fisht Olympic Stadium, Sochi

DENMARK vs FRANCE: 7:45 pm - Luzhniki Stadium, Moscow

NIGERIA vs ARGENTINA:  11:45 pm - Saint Petersburg Stadium, St.Petersburg

ICELAND vs CROATIA:  11:45 pm - Rostov Arena, Rostov-on-Don

27 June:

SOUTH KOREA vs GERMANY: 7:45 pm - Kazan Arena, Kazan

MEXICO vs SWEDEN: 7:45 pm - Ekaterinburg Arena, Ekaterinburg

SWITZERLAND vs COSTA RICA: 11:45 pm -  Nizhny Novgorod Stadium, Novgorod

SERBIA vs BRAZIL: 11:45 pm - Spartak Stadium, Moscow

28 June:

SENEGAL vs COLOMBIA:  7:45 pm - Samara Arena, Samara

JAPAN vs POLAND: 7:45 pm - Volvograd Arena, Volvograd

ENGLAND vs BELGIUM: 11:45 pm - Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

PANAMA vs TUNISIA: 11:45 pm - Mordovia Arena, Saransk

ROUND OF 16

A) 30 June - 7:45 PM - Kazan Arena, Kazan

 Group C winner vs Group D runner-up

B) 30 June - 11:45 PM - Fisht Olympic Stadium, Sochi

Group A winner vs Group B runner-up

C) 1 July - 7:45 PM - Luzhniki Stadium, Moscow

Group B winner vs Group A runner-up

D) 1 July - 11:45 PM - Nizhny Novgorod Stadium, Novgorod

Group D winner vs Group C runner-up

E) 2 July - 7:45 PM - Samara Arena, Samara

Group E winner vs Group F runner-up

F) 2 July - 11:45 PM - Rostov Arena, Rostov-on-Don

Group G winner vs Group H runner-up

G) 3 July - 7:45 PM - Saint Petersburg Stadium, St.Petersburg

Group F winner vs Group E runner-up

H) 3 July - 11:45 PM - Spartak Stadium, Moscow

Group H winner vs Group G runner-up

QUARTER-FINALS

I) 6 July - 7:45 PM - Nizhny Novgorod Stadium, Novgorod

Winner of A vs Winner of B

J) 6 July - 11:45 PM - Kazan Arena, Kazan

Winner of E vs Winner of F

K) 7 July - 7:45 PM - Samara Arena, Samara

Winner of G vs Winner of H

L) 7 July - 11:45 PM - Fisht Olympic Stadium, Sochi

Winner of C vs Winner of D

SEMI-FINALS

M) 10 July - 11:45 PM - Saint Petersburg Stadium, St.Petersburg

Winner of I vs Winner of J

N) 11 July - 11:45 PM - Luzhniki Stadium, Moscow

Winner of K vs Winner of L

Third-place Match

14 July - 7:45 PM - Saint Petersburg Stadium, St.Petersburg

Runner-up from M vs Runner-up from N

FINAL

15 July - 8:45 PM - Luzhniki Stadium, Moscow

Winner of M vs Winner of N 

June 13, 2018 03:52 PM